„Definicją szaleństwa jest robienie w kółko tego samego i oczekiwanie za każdym razem innych rezultatów”
Albert Einstein
W Internecie natkniesz się na wiele ogłoszeń, których autorzy za kilkadziesiąt złotych zobowiążą się przygotować Twoje C.V. W wielu wypadkach oznaczać to jednak będzie przełożenie informacji zawartych w Twoim dotychczasowym życiorysie do kolorowego, mniej lub bardziej udanego graficznie formatu. Czy to ułatwi Ci zdobycie wymarzonej posady? No coż…czasami może wręcz zaszkodzić!
Poniżej tylko kilka podstawowych przykładów, dla których warto zlecić zbudowanie swojego życiorysu i listu motywacyjnego profesjonalistom z odpowiednio dużym doświadczeniem rekrutacyjnym? Poniżej tylko kilka przykładów Taka inwestycja to zaledwie ułamek Twojej pierwszej pensji w nowej pracy!
Przede wszystkim warto wiedzieć, że wiele firm korzysta z systemów typu ATS (Applicant Tracking System), który automatyzuje proces wstępnej selekcji.
Aby system mógł zadziałać, musi przede wszystkim precyzyjnie odczytać C.V. – zdarza się, że źle dobrane kolory tła w połączeniu z wymyślnymi czcionkami i przekombinowanym układem graficznym czynią taki życiorys nieczytelnym dla oprogramowania!
Dalej – ATS (podobnie jak żywi rekruterzy) bazuje na poszukiwaniu w aplikacji słów-kluczy, istotnych dla danego stanowiska. Dopiero ich odnalezienie i odpowiednie rozmieszczenie w życiorysie daje możliwość uzyskania odpowiedniej ilości punktów i przejścia do dalszego etapu rekrutacji.
Najważniejsze! – rekruter poświęca na wstępną analizę życiorysu zaledwie od kilku do kilkudziesięciu sekund.
Dlatego nie należy mu tego procesu utrudniać nieprzemyślanie zbudowanym układem graficznym, jakkolwiek atrakcyjnie by on nie wyglądał. Życiorys ma pozwolić w jak najkrótszym czasie zorientować się rekruterowi, czy osoba za nim się kryjąca posiada doświadczenie i umiejętności adekwatne do stanowiska i typu organizacji, dla której prowadzone są działania rekrutacyjne.
Prowadziłem setki, jeśli nie tysiące projektów rekrutacyjnych – wiem, jak zbudować życiorys, który potrafi to uczynić.
List motywacyjny to często – niesłusznie – bagatelizowane narzędzie, które może bardzo pomóc aplikantowi w zdobyciu posady. Więcej o tym w artykule tu. Warto więc wykorzystać możliwości, które daje dobrze, interesująco i skutecznie napisany list motywacyjny.
I już tak zupełnie na koniec – większość popularnych i modnych schematów graficznych C.V. poświęca sporo miejsca na zamieszczenie zdjęcia aplikanta. Czy wiesz, że firmy pochodzące z niektórych krajów mają prawny zakaz rozpatrywania życiorysów zawierających zdjęcia, gdyż odrzucenie kandydata ze względu na płeć, rasę czy nawet ….typ urody może być przyczyną poważnych problemów prawnych? Które to kraje? Jak radzą sobie z tym rekruterzy? To wiedza, której nie znajdziesz tak łatwo w internetowych poradnikach.
Zamów online lub skontaktuj się ze mną
To zależy od kilku elementów – poniżej zestaw pytań, na które warto szczerze odpowiedzieć i, w zależności od wyniku, wybrać odpowiedni pakiet. Poniżej moje sugestie – nie traktuj ich jako sztywne zasady, a jedynie podpowiedzi. Zawsze możesz wybrać najpierw pakiet bez coachingu lub z mniejszą ilością godzin, a później – w miarę potrzeb – umówić się na większą liczbę sesji coachingowych.
Chcę kontynuować karierę w mojej specjalności, interesuje mnie lepiej płatna praca na tym samym stanowisku / wyższe stanowisko / bardziej prestiżowa lub rozwojowa firma (dotyczy specjalistów i średniego szczebla managerskiego).
Chcę zmienić specjalizację / dział w ramach firmy, w której pracuję, spróbować czegoś nowego, ale w znanym mi otoczeniu.
Chcę wprowadzić moją karierę na zupełnie nowe tory – nowa specjalność, nowy zawód, nowa branża, nowa firma, może nawet nowe miasto czy kraj.
Jestem Prezesem/Dyrektorem Pionu, rozważam zmianę pracodawcy lub nagle straciłem pracę.
Potrzebuję dogłębnej zmiany, mam dość mojego obecnego życia zawodowego, chcę odejść z korporacji, otworzyć własną firmę, zaangażować się w start-up lub zostać wolontariuszem.
Porozmawiajmy o Twojej karierze
©2022. Eyal. All Rights Reserved.